Mehmet Matara, 70 yaşındaydı. Çanakkale'de yaşıyordu. Aracıyla feribot iskelesine geldi. İskeledeki balıkçıların yanına gitti, bir sigara istedi. Yaktı, denizi izlemeye başladı. Yaşlı adam sigarası bitince aracına bindi. Kontağı çevirmesiyle araç iskeleden denize uçtu. Kimse ne olduğunu anlamadı. Balıkçılar telaş içinde bir sağa bir sola koşturmaya başladı. Olayı görenlerin feryatları yükselmeye başladı.

İskelede adeta kaos yaşanırken bir gencin, elbiselerini çıkarmasıyla denize dalması bir oldu. Araç yaklaşık 3 metrelik bir derinlikteydi. Genç tereddütsüz daldı. İskeledeki feryatlar dinmiş, nefesler tutulmuşcasına bu yiğit genci izliyorlardı. Bir süre sonra genç suyun üstüne çıktı. Derin bir nefes alıp tekrar daldı. Saniyelerle yarışıyordu. Herkes bu genç adamı izliyordu.

Araçtaki adam yaşlıydı, ümitler tükeniyordu. Genç, suyun altından, tek eliyle belinden kucakladığı yaşlı adamla birlikte çıktı. Onu gören iki kişi daha denize atladı. Canpazarı yaşanıyordu. İskeleden sarkıtılan ip yeterli olmayınca hemen bir balıkçı motoru yanaştırıldı.

Kıyıda bekleyen sağlık ekiplerinin yanına vardıklarında yaşlı adam nefes alıyordu. Esrarengiz genç, adamı kurtarmıştı. Bilinci kapalı ambulansa bindirilen yaşlı adam hastanede hayata döndürüldü.

O genç ise sessiz sedasız gözden kayboldu.
2014 yılının Ağustos ayında meydana gelen bu olaydan iki buçuk yıl sonra o genç Çanakkale'de tekrar görüldü bu kez üstünde Ayyıldızlı bayrakla. İŞTE O GENÇ,
Fırat Kalkanı Harekâtı
Şehidimiz Astsubay Kıvanç Kaşıkcı.